Wały przegubowo - teleskopowe

       Nasze wały pracują w urządzeniach, maszynach rolniczych w kraju jak i za granicą. Nabyte doświadczenie pozwala nam oferować wyroby spełniające wymogi wszystkich obwiązujących w Polsce i Europie norm.

      Wały przegubowo-teleskopowe służą do przekazywania napędu z pojazdu (ciągnika) do poruszanej maszyny. Określony moment obrotowego przekazywany jest z wałka odbioru mocy ciągnika (WOM) na wałek przyjęcia mocy maszyny (WPM).

Nasza firma jest producentem wałów przegubowo-teleskopowych przenoszących następujące momenty obrotowe: 250 Nm, 460 Nm, 680 Nm, 730 Nm, 900 Nm, 1200 Nm w wersji standardowej oraz 680 Nm w wersji homokinetycznej (szerokokątnej) z jednostronnie szerokokątnym przegubem lub dwustronnie szerokokątnym. Każdy rodzaj wału w zależności od potrzeb możemy wyposażyć w sprzęgła bezpieczeństwa. Do wyboru posiadamy sprzęgła: na kołek ścinany, sprzęgła jednokierunkowe, cierne oraz przeciążeniowe o promieniowym działaniu zabieraków. Możemy wykonać także nienormatywny wał pod indywidualne zamówienie klienta. Wykonujemy zamówienia na wały o dopuszczalnej pracy ponad 3m.

      Wały przegubowo-teleskopowe standardowe stosowane są wówczas, gdy wzajemne położenie wałków WOM i WPM podczas ciągłej pracy nie powoduje przekroczenia 25° kąta łamania przegubu. Wały przegubowo-teleskopowe szerokokątne stosuje się w przypadku, kiedy wzajemne położenie wałków WOM i WPM może powodować złamanie przegubu do 50° pracy ciągłej oraz 80° pracy chwilowej. Wały te umożliwiają przenoszenie napędu w sposób ciągły bez konieczności wyłączania napędu na uwrociach.

Charakterystyka i rodzaje sprzęgieł:

Sprzęgło przeciążeniowe na kołek ścinany służy do zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanizmów maszyny oraz ciągnika w przypadku ponadnormatywnego / awaryjnego obciążenia. W przypadku osiągnięcia wartości ścinającego śruba zabezpieczające ulega zerwaniu i tym samym rozłącza napęd. Po zatrzymaniu i wyłączeniu ciągnika jak i maszyny należy ją wymienić na nową.

Sprzęgło jednokierunkowe tzw. „wolne koło” służy do przekazywania momentu obrotowego tylko w jedną stronę, w zależności od modelu: w prawo lub w lewo. Sprzęgła tego typu wykorzystuje się w maszynach, w których elementy robocze wirujące mają dużą bezwładność. Po odłączeniu napędu maszyna nie napędza skrzyni ciągnika, co zabezpiecza przed uszkodzeniami podzespołów ciągnika.

Sprzęgło cierne służy do zabezpieczania przed przeciążeniami a więc do zabezpieczania przed awariami maszyn aktywnych (napędzanych z WOM). Przenosi moment obrotowy bez rozłączania napędu, gdy przeciążenie osiągnie wartość ustaloną. Jest stosowane jako sprzęgło rozruchowe lub przeciążeniowe do napędu maszyn z elementami o dużym momencie bezwładności.

Sprzęgło przeciążeniowe o promieniowym działaniu zabieraków stosuje się do zabezpieczania maszyny podłączonej przez WOM przed przeciążeniami służy do przerwania strumienia mocy, gdy wartość przenoszonego momentu obrotowego osiągnie wielkość nastawioną.

Rozwiązania

Nowy zatrzask widłaka

Dzięki zastosowaniu nowego typu zatrzasku. Blokowanie widłaka na wałku WOM lub WPM jest decydowanie łatwiejsze.

Czytaj więcej

Miękka osłona wału

Osłona wału certyfikowana IBMER typu flex – miękka i wygodna w użytkowaniu. Wykonana z najwyższej jakości tworzyw technicznych.

Czytaj więcej

Osłona zatrzasku widłaka

Zastosowanie w widłakach zewnętrznych osłony na sworzniu blokującym znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy.

Czytaj więcej

Znajdz nas na: